Den učitelů – 28. březen

V současnosti, kdy učitelé nemohou doopravdy učit, teprve chápeme, jak nám chybí.

Dnes slavíme Den učitelů. Termín byl vybrán podle dne narození J. A. Komenského.

Jan Amos Komenský

nar. Nivnice 28.3.1592, zemř. Amsterodam 15.11.1670

Tak zvaný „učitel národů“ a poslední biskup Jednoty bratrské, Jan Amos Komenský se celý život snažil zpřístupnit vědomosti, výchovu a zbožnost co nejširší společnosti.

V našem roce 2020 si připomínáme 350 let od jeho úmrtí v holandské emigraci.

Z obsáhlého písemného díla Komenského uvádíme pro zajímavost několik citátů z „Porady o nápravě věcí lidských“.

O zdraví

Člověk musí věnovat největší péči tomu, aby si až do konce života zachoval dokonalé zdraví. Prostředky pro zachování zdraví jsou: dobrá životospráva v potravě, pohybu, spánku a ostatních věcech, neboť tam, kde škodí nadbytek i nedostatek, tam je na prospěch mírné užívání. Dávej svému žaludku náležité pokrmy náležitým způsobem; poskytni tělu přiměřený pohyb i klid; dávej své mysli žádoucí rozptýlení a slušné potěšení; dávej Bohu povinnou čest a vždy se mu klaň, uznávaje ho neochvějně za pána svého života; abys nevyvolal jeho hněv, buď zbožný; abys lidi proti sobě nedráždil, jednej se všemi lidsky, a pak teprve měj dobrou naději.

Vzdělání

Cílem vzdělávání bude moudrá správa života a všeho, co činíme a snášíme (zejména uplatňování lásky). Vždyť celý užitek moudrosti spočívá v moudrém užívání života. Hlavním kořením příjemnosti bude metoda učení zcela praktická, celkově vábná a taková, aby se jejím prostřednictvím stala škola opravdu hrou, to jest příjemnou předehrou celého života. Toho se dosáhne, jestliže se všechny životní práce převedou na dětský způsob, nejen kvůli porozumění, nýbrž i pro potěšení. Jednoduchost je základem nápravy věcí a dobrovolnost tuto nápravu završuje.

Rodina

Nejbližší stupeň bude, aby každý z nás, sám napraven podle zalíbení Božího, napravoval ty, které má nejblíže kolem sebe, svou rodinu. Především proto, že činná zdatnost se vylévá nejdříve na nejbližší okolí. Dále proto, aby mohly být napraveny státy a církev, které se skládají z rodin. Zejména je-li kdo poctěn takovým povoláním, že stojí v čele obce nebo církve, ten bude nezbytně pomýšlet na to, aby uvedl v dokonalý stav dříve svou malou obec a malou církvičku ve svém vlastním domě, neboť snáze a bezpečněji bude postupovat od menšího k většímu.

Stává se, že přemnohé rodiny nejsou nic jiného než chlívky prasečí a stáje dobytčí, kde se nestarají o nic než o krmení břicha. A i to ještě zmateně, poněvadž není žádné pravé svornosti, věrnosti a ctnosti mezi manžely, mezi rodiči a dětmi, mezi pány a sluhy. Základnu rodiny tvoří manželství, které Bůh posvětil a určil k rozmnožování lidstva. Manželství je přece první a nejsemknutější společenská jednotka, je to základna veškerého života. A děti nejsou nic jiného než potvrzení a upevnění manželského svazku